DESTEK

 

Dokümanlar

 

    ST-1206AG Tanıtım

SMARTEK Telemetry

    ST-1206AG Broşür

ST1206A_r4.pdf

    ST/STL-1206AG Broşür (İngilizce)

ST1206A_r1_ENG.pdf

    Remote Server (İngilizce)

SMARTEK Telemetry Server_R1.pdf

   

 


Sık Sorulan Sorular

Sistemin güvenlik özelliğini kullanırken aynı digital girişe birden fazla dedektör bağlanabilir mi ?

Evet. Hareket dedektörü, manyetik kontak, duman dedektörü, CO dedektörü, su basma dedektörü gibi güvenlik dedektörleri normalde kapalı çıkış verir. Bu dedektörleri birbirine seri olarak bağlayarak telemetry cihazının tek bir girişine takabilirsiniz. Bu durumda herhangi bir dedektörden alarm geldiğinde cihaz, bağlanılan girişi aktif olarak görür. İlgili girişin pasif görülebilmesi için birbirine seri bağlı tüm dedektörlerin pasif olması gerekir.

GPRS yerine 3G 'li modeli var mı ?

Hayır.  GPRS haberleşme, ethernet soket haberleşmenin mümkün olmadığı durumlarda devreye girmektedir.  Gönderilip alınan veri boyu çok kısa olduğu için veri transfer süresi açısından 2G veya 3G arasında pek bir fark olmayacaktır,  telemetry cihazında maliyet açısından GPRS (2G) modül kullanılmıştır. 

Hangi durumlarda SMS gönderme yapılabilir?

Hangi durumlarda SMS gönderileceği, tamamen esnek olarak kullanıcı tarafından belirlenir.  Öncelikle 4 ayrı gönderilecek SMS numarası cihaza kaydedilir.  Daha sonra digital giriş, analog giriş, ısı ölçüm, digital çıkış fonksiyonlarında, fonksiyon sonucu değiştiği durumlarda hangi numaralara SMS gönderileceği seçilir.  Aşağıdaki durumların her biri için birbirinden bağımsız olarak 4 ayrı numaradan hangilerine SMS gönderileceği seçilir:
 • Digital girişin durum değiştirmesi
 • Digital giriş fonksiyon sonucunun değişmesi
 • Digital çıkış fonksiyon sonucunun değişmesi
 • Analog ölçüm fonksiyon sonucunun değiştirmesi
 • Isı fonksiyon sonucunun değiştirmesi
 • Kart okuyucuya geçerli veya geçersiz kart okutulması
 • I/O (Giriş/Çıkış) sayısı nasıl arttırılır ?

  Cihazın yan tarafında bulunan genişleme portu üzerinden I/O sayı artışı yapılır.  Bunun için porta genişleme modülü takılır.  

  Cihaz personel takip amaçlı da kullanılabilir mi?

  Evet.  Cihaz üzerinde 125 kHz proximity kart okuyucu bulunmaktadır.   Standart kullanımda 100 adet kart tanıtımı yapılabilmekle birlikte, istenirse yazılım güncellemesiyle bu sayı arttırılabilir.  Cihaz kendi üzerinde 250 adetlik kart geçiş olay kaydı tutar.  Bu olay kaydı da yazılım güncellemesiyle arttırılabilir.  Olay kayıtları network üzerinden alınabilir.  Bu olay kayıtlarında kart bilgisi, tarih, saat bulunur. 

   

  Network hattı olmayan yerlerde de, GPRS özelliği sayesinde kapı giriş çıkışlarını, personelin geçis zamanını kontrol edebilirsiniz.

  Cihaz her marka sayacı okur mu ?

  Evet.  Üzerinde RS-485 haberleşme portu olan her türlü sayaç okunabilir.  Sayaç haberleşme tipi tüm markalar için dünyada standarttır, bu elektrik, su, doğalgaz sayacı da olabilir. 

  Transparent seri port nedir ?

  Transparent seri port, RS-232 bağlantısı olan bir cihaza(DCE) uzaktan bağlanılmasını sağlar.  Telemetry'nin seri portu (2 adet) sunucunun seri portu gibi davranarak sunucuda çalışan program ile uzaktaki telemetry(DTE) cihazına bağlı cihazın(DCE) kontrol edilmesini sağlar.  Bu sayede uzak lokasyondaki RS-232 seri portu olan herhangi bir cihaz sanki yanınızdaymış gibi kontrol edilebilir.

  Kamera çekim kontrolu nasıl yapılır, kameranın özellikleri ne olmalıdır ?

  Cihaz, alarm durumuna geçtiğinde çıkışlarından bir tanesi ile belirli aralıklarla  kameraya çekim yap kontak bilgisi gönderir.  Kameranın çekim yapma giriş ucu olan, bu uçtan tetik işareti geldiğinde fotoğraf çekip FTP sunucuya veya e-mail hesabına çekilen fotoğrafı gönderebilen   IP kamera olması gerekir.